Parafia rzymskokatolicka pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Przecławiu
Adwent 2018 (2018-11-30 22:04:24)

Adwent jest czasem, który jest nam dany, aby przyjąć Pana wychodzącego nam naprzeciw także po to, aby przekonać się o naszym pragnieniu Pana, aby spojrzeć przed siebie i przygotować się na powrót Chrystusa. Powróci On do nas w święcie Bożego Narodzenia, kiedy będziemy upamiętniać Jego historyczne przyjście w pokorze ludzkiej kondycji. Ale przychodzi On do nas za każdym razem, gdy jesteśmy gotowi Go przyjąć i przyjdzie ponownie pod koniec czasów, aby „sądzić żywych i umarłych”. Dlatego musimy zawsze być czujni i oczekiwać na Pana z nadzieją, że się z Nim spotkamy.

(Papież Franciszek, 3 grudnia 2017)

 

Przed nami ADWENT – czas radosnego przygotowania do świętowania Bożego narodzenia i oczekiwania na ponowne przyjście Pana Jezusa na ziemię.

Samo słowo Adwent oznacza przyjście naszego Zbawiciela, którego powinniśmy oczekiwać i na to spotkanie z Nim trzeba nam się przygotować. Pierwsza część Adwentu (do 16 grudnia) akcentuje prawdę o paruzji, czyli o ponownym przyjściu Chrystusa na świat, na sąd, W przypadku każdego z nas będzie to spotkanie w godzinę śmierci. Liturgia adwentowa wzywa nas do czujności, do czuwania, abyśmy nie zmarnowali życia. Druga część Adwentu (od 17 grudnia) jest czasem przygotowania na pamiątkę pierwszego przyjścia Pana Jezusa, tzn. na uroczystość Bożego Narodzenia. Główne, adwentowe postaci - to Najświętsza Maryja Panna, Patronka adwentowego czuwania; prorok Izajasz zapowiadający przyjście Zbawiciela i największy z proroków św. Jan Chrzciciel, który bezpośrednio przygotowywał lud na spotkanie Mesjasza, wzywając do prostowania Jemu ścieżek w naszym sercu

(źródło: http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TA/TAL/adwent_zwyczajepl.html).

RORATY. Nazwa Roraty pochodzi od pierwszych słów pieśni towarzyszącej porannej Mszy św. sprawowanej w Adwencie: „Rorate coeli desuper...” (Niebiosa rosę spuście nam z góry). Radosnego oczekiwania szczególnie uczy nas Maryja, dlatego w Adwencie gromadzimy się na mszy św. ku czci Matki Bożej.

 

Serdecznie zapraszamy na Msze św. roratnie od poniedziałku do piątku o godz. 18:00. Prosimy, aby dzieci przynosiły ze sobą lampiony i serduszka z dobrymi uczynkami.

REKOLEKCJE ADWENTOWE - w naszej parafii rozpoczną się w III Niedzielę Adwentu, tj. 16 grudnia, i potrwają do środy 19 grudnia. Poprowadzi je o. Józef Kaźmierczak, franciszkanin z Dobrej Szczecińskiej. Serdecznie prosimy uwzględnić te terminy w swoich planach, aby skorzystać ze wspólnotowego przygotowania się na obchód tajemnicy Bożego Narodzenia.

Plan rekolekcji:

16 grudnia, niedziela

nauka rekolekcyjna w czasie Mszy św.

17 grudnia, poniedziałek

 

 

od 18:30 – Spowiedź św. / o. Józef Kaźmierczak OFMConv.

19:00 – Msza św. z nauką rekolekcyjną

18 grudnia, wtorek

od 18:30 – Spowiedź św. / o. Józef Kaźmierczak OFMConv.

19:00 – Msza św. z nauką rekolekcyjną

19 grudnia, środa

od 18:30 – Spowiedź św. / o. Józef Kaźmierczak OFMConv.
19:00 – Msza św. z nauką rekolekcyjną.

SYMBOLE ADWENTU

WIENIEC ADWENTOWY ma dość rozbudowaną symbolikę. W wielu krajach przestrzega się zasady, by trzy świece były fioletowe, a jedna (trzecia niedziela Adwentu) różowa, co odpowiada barwom liturgicznym tego okresu. Świece ustawione są na kole. Kształt ten oznacza, że Bóg jest wieczny, nie ma początku ani końca. Koło sporządzone jest z gałęzi roślin wiecznie zielonych, czyli przeważnie z drzew iglastych – sosny czy świerku. Ma to oznaczać życie wieczne, jakie daje nam Chrystus. I wreszcie samo zapalanie świeczek wiąże się z tym, że Zbawiciel sam nazywał siebie "światłością świata". Mówi o tym Ewangelia wg św. Jana: Jam jest światłość świata, kto idzie za mną, nie chodzi w ciemnościach, ale będzie miał światłość żywota (J 8,12).

(źródło: http://liturgia.wiara.pl/doc/419805.Wieniec-adwentowy-Swiece-oczekiwania).

ŚWIECA RORATNIA. W nawiązaniu do tradycji, podczas Mszy św. roratniej zapala się dodatkową świecę, często przyozdobioną, symbolizującą Maryję, która, podobnie jak jutrzenka, wyprzedza wschód słońca, poprzedziła przyjście światłości świata - Jezusa Chrystusa.