Parafia rzymskokatolicka pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Przecławiu
Listopad - szczególny miesiąc modlitwy za zmarłych (2023-10-31 10:08:26)

Albowiem życie Twoich wiernych, o Panie, zmienia się, ale się nie kończy,

i gdy rozpadnie się dom doczesnej pielgrzymki,

znajdą przygotowane w niebie wieczne mieszkanie.

(z prefacji o zmarłych)

 

2 listopada obchodzimy doroczne wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Dzień Zaduszny poświęcony jest duszom w czyśćcu cierpiącym, wspomnieniom i modlitwom. Od początku chrześcijanie wierzą, że modląc się za dusze w czyśćcu cierpiące, możemy skrócić ich czas oczekiwania na wieczną szczęśliwość. Niezastąpiąną pomocą dla zmarłych, dla dusz czyśćcowych jest Msza św. i Komunia św. ofiarowana w ich intencji.
       Inną z form wyrażania pamięci modlitewnej o naszych bliskich zmarłych jest modlitwa wypominkowa. Pamiętając o tych, których kochaliśmy za życia, będziemy polecali Panu Bogu w modlitwie Kościoła naszych bliskich zmarłych. Wypominki rozpoczniemy w Dzień Zaduszny, czyli od 2 listopada.

W listopadzie zapraszamy od poniedziałku do piątku na Mszę św. i modlitwę wypominkową za naszych bliskich zmarłych o godz. 18.00.

      W uroczystość Wszystkich Świętych i w Dniu Zadusznym oraz w dni do 8 listopada, nawiedzając z modlitwą kościół lub cmentarz możemy pod zwykłymi warunkami uzyskać odpust zupełny, czyli całkowite darowanie kar dla dusz w czyśćcu cierpiących. Odpust zupełny możemy uzyskać raz dziennie. Warunki uzyskania odpustu zupełnego: 1. Wzbudzić intencję jego otrzymania; 2. Być w stanie łaski uświęcającej; 3. Wyzbyć się przywiązania do jakiegokolwiek grzechu; 4. Przyjąć w tym dniu Komunię Świętą; 5. Odnowić naszą jedność ze wspólnotą Kościoła poprzez odmówienie: „Ojcze nasz”, „Wierzę w Boga” oraz np. „Zdrowaś Maryjo” w intencjach bliskich Ojcu Świętemu Franciszkowi.