do zawarcia związku małżeńskiego potrzebne są następujące dokumenty:
- aktualne metryki chrztu (wystawione nie wcześniej niż na 6 miesięcy przed datą ślubu)
- świadectwo bierzmowania (jeżeli adnotacji o bierzmowaniu nie ma na metryce chrztu)
- dowody osobiste (oraz ewentualne zaświadczenie o tymczasowym meldunku)
- zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego (niezbędne w przypadku tzw. ślubu konkordatowego - wystawione nie wcześniej niż na 3 miesiące przed datą ślubu) lub akt ślubu, jeżeli wcześniej zawarto związek cywilny.
Wyjaśnienia Kurii Metropolitalnej najczęściej pojawiających się problemów sygnalizowanych w sprawach kancelaryjnych i sakramentalnych
1. Miejsce zawierania ślubu:
a) Miejscem zawierania kanonicznego związku małżeńskiego jest świątynia.
b) Do chwili obecnej nie ma praktyki udzielania zezwolenia na zawieranie małżeństwa poza świątynią. Kapłani asystujący przy małżeństwie poza świątynią bez odpowiedniego zezwolenia ordynariusza miejsca, czynią to niegodziwie (kan. 1118 §2).
c) Ponadto należy pamiętać, że jeśli kapłan asystujący nie miał delegacji proboszcza miejsca – nawet jeśli jest proboszczem jednego z narzeczonych – asystuje nieważnie, co skutkuje nieważnością małżeństwa. Istnieje wtedy konieczność podjęcia procedury sanowania nieważnych związków z winy kapłana.
2. Osoby przebywające zagranicą:
W przypadku związku małżeńskiego osób pracujących i mieszkających za granicą należy przedstawić licencję z parafii miejsca faktycznego przebywania poza granicami kraju. Nie powinno się przygotowywać narzeczonych w miejscu administracyjnego zameldowania w Polsce bez zgody tamtejszego proboszcza.
W przypadku małżeństw, w których zachodzi różnica religii lub różnica wyznania, proboszczowie miejsca przebywania zagranicą najczęściej lepiej orientują się w statusie kanonicznym narzeczonych i potrafią z większą pewnością stwierdzić ich stan wolny.